24/7 eTV BreakingNewsPokaż : Kliknij przycisk głośności (w lewym dolnym rogu ekranu wideo)
Wiadomości rządowe Zdrowie Aktualności Nowości Wiadomości z USA

Nowy raport ryzyka CDC dotyczący trzeciego zastrzyku COVID

CDC uruchomiło konsorcjum zajmujące się krajową genomiką wirusów
CDC uruchomiło konsorcjum

Trzeci strzał. Jakie są konsekwencje dla praktyki zdrowia publicznego?
Według tego raportu CDC, implikacje dla zdrowia publicznego o v-safe nie wykazały nieoczekiwanych wzorców działań niepożądanych po dodatkowej dawce szczepionki COVID-19.
CDC zobowiązało się, że będzie nadal monitorować bezpieczeństwo szczepionek, w tym w przypadku dodatkowych dawek COVID-19.

Przyjazne dla wydruku, PDF i e-mail
  • Badanie CDC dotyczące monitorowania bezpieczeństwa dodatkowej dawki szczepionki przeciw COVID-19
  • Co już o tym wiadomo?e strzał przypominający?
  • Wśród 306 uczestników badania klinicznego Pfizer-BioNTech działania niepożądane po dawce 3 były podobne do tych po dawce 2.

Co dodaje ten raport na zdjęciu numer 3 wydanym dzisiaj przez CDC?

W okresie od 12 sierpnia do 19 września 2021 r. spośród 12,591 3 v-safe rejestrujących, którzy wypełnili ankietę dotyczącą stanu zdrowia po podaniu wszystkich 19 dawek szczepionki mRNA COVID-79.4, odpowiednio 74.1% i 77.6% zgłosiło reakcje miejscowe lub ogólnoustrojowe po trzecia dawka; Odpowiednio 76.5% i XNUMX% zgłosiło reakcje miejscowe lub ogólnoustrojowe po drugiej dawce.

Jakie są konsekwencje dla praktyki zdrowia publicznego?

Dobrowolne zgłoszenia do v-safe nie wykazały nieoczekiwanych wzorców działań niepożądanych po dodatkowej dawce szczepionki COVID-19. CDC będzie nadal monitorować bezpieczeństwo szczepionek, w tym dodatkowe dawki COVID-19.

W dniu 12 sierpnia 2021 r. Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zmieniła zezwolenia na stosowanie w sytuacjach awaryjnych (EUAs) dla szczepionek Pfizer-BioNTech i Moderna COVID-19, aby zezwolić na podanie dodatkowej dawki po zakończeniu serii szczepień podstawowych kwalifikującym się osobom z stany o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego z obniżoną odpornością (1,2). 22 września 2021 r. FDA zatwierdziła dodatkową dawkę szczepionki Pfizer-BioNTech ≥6 miesięcy po zakończeniu pierwotnej serii szczepień wśród osób w wieku ≥65 lat, z wysokim ryzykiem ciężkiego COVID-19 lub których narażenie zawodowe lub instytucjonalne stawia je na wysokie ryzyko COVID-19 (1). Wyniki badania klinicznego fazy 3 przeprowadzonego przez firmę Pfizer-BioNTech, w którym wzięło udział 306 osób w wieku 18–55 lat wykazały, że reakcje niepożądane po otrzymaniu trzeciej dawki podanej 5–8 miesięcy po zakończeniu 2-dawkowej serii szczepień pierwotnych mRNA były podobne do te zgłoszone po otrzymaniu dawki 2; te działania niepożądane obejmowały łagodne do umiarkowanych reakcje w miejscu wstrzyknięcia i reakcje ogólnoustrojowe (3). CDC opracowało v-safe, dobrowolny, oparty na smartfonach system nadzoru bezpieczeństwa, aby dostarczać informacji o niepożądanych reakcjach po szczepieniu COVID-19.

Wraz z autoryzacją dodatkowej dawki dla osób z obniżoną odpornością, platforma v-safe została zaktualizowana, aby umożliwić rejestrującym wprowadzenie informacji o otrzymanych dodatkowych dawkach szczepionki COVID-19. W okresie od 12 sierpnia do 19 września 2021 r. łącznie 22,191 19 v-safe zarejestrowanych zgłosiło otrzymanie dodatkowej dawki szczepionki przeciw COVID-97.6. Większość (2%) zgłosiła pierwszą serię szczepień dwudawkowych mRNA, a następnie trzecią dawkę tej samej szczepionki. Wśród osób, które wypełniły ankietę dotyczącą stanu zdrowia dla wszystkich 3 dawek (12,591 58.1; 79.4%), odpowiednio 74.1% i 3% zgłosiło reakcje miejscowe lub ogólnoustrojowe po 77.6 dawce, w porównaniu z 76.5% i 2%, które zgłosiły miejscowe lub ogólnoustrojowe reakcje, odpowiednio, po dawce 19. Te wstępne wyniki wskazują na brak nieoczekiwanych wzorców działań niepożądanych po dodatkowej dawce szczepionki COVID-19; większość z tych działań niepożądanych była łagodna lub umiarkowana. CDC będzie nadal monitorować bezpieczeństwo szczepionek, w tym bezpieczeństwo dodatkowych dawek szczepionki przeciw COVID-XNUMX, oraz dostarczać dane, aby kierować zaleceniami dotyczącymi szczepień i chronić zdrowie publiczne.

V-safe to dobrowolny, oparty na smartfonach amerykański system nadzoru bezpieczeństwa; zaszczepione osoby uprawnione do otrzymania autoryzowanego lub licencjonowanego produktu szczepionkowego mogą zarejestrować się w v-safe. Platforma v-safe umożliwia obecnym rejestrującym zgłoszenie otrzymania dodatkowej dawki szczepionki COVID-19, a nowym rejestrującym wprowadzenie informacji o wszystkich otrzymanych dawkach szczepionki COVID-19. Ankiety dotyczące zdrowia V-safe są wysyłane w dniach 0–7 po podaniu każdej dawki szczepionki i zawierają pytania dotyczące miejscowego miejsca wstrzyknięcia oraz reakcji ogólnoustrojowych i wpływu na zdrowie.* Ankiety są wysyłane dla ostatniej wprowadzonej dawki. Pracownicy Systemu Zgłaszania Zdarzeń Niepożądanych Poszczepiennych (VAERS) kontaktują się z rejestrującymi, którzy wskazują, że po szczepieniu zwrócono się o pomoc medyczną i zachęcają lub ułatwiają sporządzenie raportu VAERS, jeśli jest to wskazane.§

Wśród rejestrujących się v-safe, którzy zgłosili otrzymanie dodatkowej dawki szczepionki COVID-19 w okresie od 12 sierpnia do 19 września 2021 r., dane demograficzne, reakcje miejscowe i ogólnoustrojowe oraz wpływ na zdrowie zgłoszone w dniach 0-7 zostały opisane za pomocą schematu szczepień (tj. , producent szczepionki otrzymanej dla każdej dawki). Osoby, które zgłosiły otrzymanie podstawowej serii od różnych producentów lub producenta, który był nieznany lub niedostępny w Stanach Zjednoczonych, lub 2 dawki szczepionki po otrzymaniu szczepionki jednodawkowej Janssen (Johnson & Johnson) (150) zostały wykluczone z analizy działań niepożądanych po otrzymaniu dodatkowej dawki.

Czas, który upłynął od zakończenia serii szczepień pierwotnych do otrzymania dodatkowej dawki opisano wzorem szczepienia. Profile zdarzeń niepożądanych po dawkach 2 i 3 porównano dla rejestrujących, którzy otrzymali szczepionkę mRNA od tego samego producenta dla wszystkich 3 dawek. Do przeprowadzenia wszystkich analiz wykorzystano oprogramowanie SAS (wersja 9.4; SAS Institute). Te działania w zakresie nadzoru zostały zweryfikowane przez CDC i przeprowadzone zgodnie z obowiązującym prawem federalnym i polityką CDC.**

W okresie od 12 sierpnia do 19 września 2021 r. łącznie 22,191 19 v-safe zarejestrowanych zgłosiło otrzymanie dodatkowej dawki szczepionki COVID-XNUMX po ukończeniu pierwszej serii (Tabela 1). Wśród nich 14,048 63.3 (30%) stanowiły kobiety, a około 18% było w wieku 49–50, 64–65 i 74–XNUMX lata.

Większość rejestrujących (21,662 97.6; 98.6%) zgłosiła, że ​​otrzymali trzecią dawkę od tego samego producenta, co ich pierwotna seria szczepionek mRNA, w tym 98.2% biorców Moderny i 341% biorców Pfizer-BioNTech. Niewielu rejestrujących (1.5; 10%) zgłosiło pierwotną serię szczepionek mRNA, a następnie dodatkową dawkę szczepionki mRNA innego producenta, dawkę szczepionki Janssen po otrzymaniu pierwszej serii szczepień mRNA (0.05; 19% lub dodatkową dawkę). dawka szczepionki COVID-178 od dowolnego producenta po szczepieniu Janssena (0.8; XNUMX%).

Wśród 22,191 19 v-bezpiecznych rejestrujących się mediana odstępu od zakończenia podstawowej serii szczepień przeciw COVID-182 do otrzymania dodatkowej dawki wyniosła 160 dni (zakres międzykwartylowy [IQR] = 202–XNUMX dni) (Tabela 2). Wśród osób, które otrzymały 2 dawki szczepionki Janssen, mediana odstępu między dawkami była krótsza (84 dni; IQR = 16–136 dni).

Miejscowe (16,615 74.9; 15,503%) i ogólnoustrojowe (69.9 19; 15,761%) reakcje były często zgłaszane w ciągu tygodnia po podaniu dodatkowej dawki szczepionki COVID-71.0, najczęściej w dniu po szczepieniu. Często zgłaszanymi reakcjami były ból w miejscu wstrzyknięcia (12,429 56.0; 9,636%), zmęczenie (43.4 XNUMX; XNUMX%) i ból głowy (XNUMX XNUMX; XNUMX%).

Wśród 22,191 7,067 osób otrzymujących dodatkowe dawki łącznie 31.8 (28.3%) zgłosiło wpływ na zdrowie, a około 6,287% (401) zgłosiło, że nie są w stanie wykonywać normalnych codziennych czynności, najczęściej w dniu po szczepieniu. O opiekę medyczną zgłosiło się 1.8 (0.1%) rejestrujących się, a trzynastu (XNUMX%) było hospitalizowanych. W ankiecie v-safe nie zidentyfikowano powodów otrzymania opieki medycznej lub hospitalizacji; jednak z rejestrantami, którzy wskazują, że po szczepieniu zwrócono się o pomoc medyczną, personel VAERS kontaktuje się i zachęca do wypełnienia raportu VAERS.

Spośród 21,658 3 v-safe rejestrujących, którzy otrzymali tę samą szczepionkę mRNA we wszystkich 12,591 dawkach, 58.1 0 (7%) wypełniło przynajmniej jedno badanie kontrolne w dniach 3-79.4 po podaniu wszystkich 74.1 dawek; 3% i 77.6% zgłosiło reakcje miejscowe lub ogólnoustrojowe odpowiednio po 76.5 dawce, w porównaniu z 2% i 3%, którzy zgłosili odpowiednio reakcje miejscowe lub ogólnoustrojowe po dawce 6,283. Wśród rejestrujących, którzy otrzymali 3 dawki preparatu Moderna (2 5,323), miejscowe reakcje zgłaszano częściej po dawce 84.7 niż po dawce 5,249 (83.5; 0.03% i XNUMX; XNUMX%; wartość p = XNUMX) (Postać). Reakcje ogólnoustrojowe zgłaszano rzadziej po dawce 3 niż po dawce 2 (4,963; 79.0% i 5,105; 81.3%; wartość p <0.001).

Wśród rejestrujących, którzy otrzymali 3 dawki Pfizer-BioNTech (6,308), reakcje miejscowe zgłaszano częściej po dawce 3 niż po dawce 2 (4,674 74.1; 4,523% i 71.7; 0.001%; wartość p < 3). Reakcje ogólnoustrojowe zgłaszano rzadziej po dawce 2 niż po dawce 4,363 (69.2; 4,524% i 71.7; 0.001%; wartość p <3). Wśród osób, które zgłosiły ból po 4,909 dawce szczepionki mRNA, większość reakcji była łagodna (51.4; 4,000%) lub umiarkowana (41.9; 637%); silny ból (definiowany jako ból utrudniający lub uniemożliwiający wykonywanie codziennych czynności) zgłosiło 6.7 (XNUMX%).

Dyskusja

Według stanu na dzień 19 września 2021 r. około 2.21 mln osób w Stanach Zjednoczonych otrzymało dodatkowe dawki szczepionek przeciw COVID-19†† po zakończeniu serii podstawowej. W okresie od 12 sierpnia do 19 września 2021 r. wśród 22,191 19 v-safe zarejestrowanych, którzy otrzymali dodatkową dawkę szczepionki COVID-XNUMX, nie zaobserwowano nieoczekiwanych wzorców działań niepożądanych. Większość zgłaszanych reakcji miejscowych i ogólnoustrojowych była łagodna do umiarkowanej, przemijająca i najczęściej zgłaszana dzień po szczepieniu. Większość rejestrujących, którzy otrzymali dodatkową dawkę, zgłosiła pierwszą serię szczepień mRNA, a następnie trzecią dawkę od tego samego producenta.

Badanie kliniczne Pfizer-BioNTech, które objęło 306 osób w wieku 18–55 lat, wykazało, że reakcje po dawce 3 były porównywalne do tych zgłaszanych po dawce 2 (3). Jednak ta analiza danych v-safe wykazała, że ​​reakcje miejscowe były nieco częstsze, a reakcje ogólnoustrojowe mniej powszechne po 3 dawce produktu Pfizer-BioNTech.

Wzorce działań niepożądanych obserwowanych po 3 dawce szczepionki Moderna lub Pfizer-BioNTech były zgodne z wcześniej opisanymi reakcjami po otrzymaniu dawki 2

Liczba rejestrujących, którzy wskazali, że otrzymali 2 dawki szczepionki Janssen lub otrzymali dodatkową dawkę od producenta innego niż ich podstawowa seria, była niewielka, co ogranicza wszelkie wnioski.

Dane dotyczące bezpieczeństwa lub skuteczności szczepień szczepionkami przeciw COVID-19 od różnych producentów są ograniczone; Komitet Doradczy ds. Praktyk Szczepień (ACIP) zaleca, aby osoby z chorobami od umiarkowanego do ciężkiego otrzymywały trzecią dawkę szczepionki mRNA COVID-19 od tego samego producenta, co ich podstawowa seria.

Zalecenia CDC dotyczące dodatkowej dawki nie obejmują obecnie osób, które otrzymały szczepionkę Janssen.

W okresie objętym tym badaniem zalecenia ACIP dotyczące dodatkowej dawki szczepionki COVID-19 były ograniczone do osób z chorobami o umiarkowanym lub ciężkim upośledzeniu odporności, które otrzymały

2 dawki szczepionki mRNA.

Badanie przeprowadzone wśród pacjentów hemodializowanych z obniżoną odpornością wykazało, że reakcje miejscowe i ogólnoustrojowe po dawce 3 szczepionki Pfizer-BioNTech były podobne do reakcji po dawce 2. Ostatnie doniesienia o zakażeniach u osób zaszczepionych i wzroście rozpowszechnienia zakażenia wariantem B.1.617.2 (Delta) SARS-CoV-2, wirusa wywołującego COVID-19, wśród zaszczepionych osób mogły skłonić niektóre osoby do poszukiwania dodatkowa dawka poza zaleceniami. Mediana odstępu od zakończenia pierwszej serii do otrzymania dodatkowej dawki wynosiła około 6 miesięcy; w związku z tym osoby, którym przyznano pierwszeństwo podczas wprowadzania szczepionek przeciw COVID-19, w tym pracownicy służby zdrowia i osoby starsze, mogły otrzymać dodatkową dawkę.

Ustalenia zawarte w niniejszym raporcie podlegają co najmniej czterem ograniczeniom. Po pierwsze, rejestracja w v-safe jest dobrowolna i prawdopodobnie nie jest reprezentatywna dla zaszczepionej populacji USA; większość uczestników określiła się jako biała i nie-latynoska. Po drugie, w tym okresie badania dodatkowe zalecenia dotyczące dawkowania ograniczono do osób z zaburzeniami odporności, które ukończyły pierwotną serię szczepień mRNA COVID-19; jednak v-safe nie zawiera informacji o stanie odporności.

Odbiorcami dodatkowej dawki są prawdopodobnie osoby z zaburzeniami odporności i bez nich. Po trzecie, nie można ustalić związku przyczynowego między szczepionką a klinicznie poważnym zdarzeniem niepożądanym zgłaszanym po szczepieniu na podstawie danych v-safe. Wreszcie, dostępne były niewystarczające dane, aby określić wzorce działań niepożądanych po otrzymaniu dodatkowej dawki od producenta innego niż pierwotna seria lub dla szczepionki Janssen.

Dodatkowa dawka szczepionki mRNA COVID-19 jest zalecana u osób z chorobami od umiarkowanego do ciężkiego upośledzenia odporności (5).

CDC zaleciło dodatkową dawkę szczepionki Pfizer-BioNTech ≥6 miesięcy po zakończeniu podstawowej serii szczepień u osób w wieku ≥65 lat, rezydentów w placówkach opieki długoterminowej oraz osób w wieku 50–64 lat z chorobami podstawowymi; osoby w wieku 18-49 lat ze schorzeniami podstawowymi oraz osoby w wieku 18-64 lata ze zwiększonym ryzykiem narażenia i transmisji COVID-19 ze względu na warunki zawodowe lub instytucjonalne mogą otrzymać dodatkową dawkę w zależności od indywidualnych korzyści i ryzyka

Wstępne analizy danych dotyczących bezpieczeństwa od >22,000 3 v-safe rejestrujących pokazują, że reakcje miejscowe są nieznacznie nasilone, a reakcje ogólnoustrojowe nieznacznie zmniejszone po 2 dawce mRNA niż po XNUMX dawce.

Nie zidentyfikowano nieoczekiwanych wzorców działań niepożądanych; zgłaszane były łagodne do umiarkowanych i przemijające. CDC będzie nadal monitorować bezpieczeństwo dodatkowych dawek szczepionki COVID-19. Dodatkowe dane na temat działań niepożądanych związanych z różnymi kombinacjami szczepionek i czasu od zakończenia szczepień podstawowych będą ważne dla wytyczania zaleceń dotyczących zdrowia publicznego.

CharakterystykaNowoczesna, % (n = 10,601 XNUMX)Pfizer-BioNTech, % (n = 11,412 XNUMX)Janssen, %†, § (n = 178 XNUMX)Suma
(N = 22,191)
Dawka 3 Nowoczesna
(n = 10,453; 98.6%)
Dawka 3 Pfizer-BioNTech
(n = 144; 1.4%)
Dawka 3 Janssen
(n = 4; 0.04%)
Dawka 3 Pfizer-BioNTech
(n = 11,209; 98.2%)
Dawka 3 Nowoczesna
(n = 197; 1.7%)
Dawka 3 Janssen
(n = 6; 0.1%)
Dawka 2 Janssen
(n = 48; 27.0%)
Dawka 2 Nowoczesna
(n = 64; 36.0%)
Dawka 2 Pfizer-BioNTech
(n = 66; 37.1%)
Seks
Kobieta63.863.950.063.063.533.339.657.859.163.3
Mężczyzna35.134.050.036.136.066.760.442.240.935.7
Nieznany1.02.100.90.500001.0
Grupa wiekowa, lata
0-170.00.70.00.60.00.00.00.00.00.3
18-4925.736.125.031.542.650.054.260.957.629.1
50-6428.427.150.031.129.90.033.334.330.329.8
65-7433.927.10.027.821.350.010.44.79.130.5
75-8410.99.025.08.35.60.02.10.03.09.5
≥851.10.00.00.70.50.00.00.00.00.9
Pochodzenie
Hiszpanie / Latino8.015.308.25.6025.06.310.68.2
Nie-latynoski/latynoski87.781.910087.690.910054.289.189.487.6
Nieznany4.32.804.23.6020.84.704.2
Wyścig
AI/AN0.50.700.50.502.1000.5
Azjatki4.95.606.17.102.114.113.65.6
czarny5.63.506.21.516.76.36.39.15.9
NHPI0.2000.30.504.2000.3
Biały82.682.610080.485.866.756.371.969.781.4
Wielorasowe1.92.101.81.516.74.24.73.01.9
Inne2.14.202.10.506.31.63.02.1
Nieznany2.31.402.52.5018.81.61.52.4

Skróty: AI/AN = Indianin amerykański/rodzimy z Alaski; NHPI = rdzenny Hawajczyk lub inny mieszkaniec wysp Pacyfiku.
* Odsetek rejestrujących, którzy wypełnili przynajmniej jedno badanie kontrolne stanu zdrowia v-safe w dniach 0–7 po szczepieniu.
 Seria szczepień podstawowych.
§ Obejmuje osoby, które otrzymały pierwotną pojedynczą dawkę Janssen i 1 dodatkową dawkę szczepionki od wymienionych producentów.

Szybkość reakcjiNowoczesna, % (n = 10,477 XNUMX)Pfizer-BioNTech, % (n = 11,284 XNUMX)Janssen, %†, § (n = 174 XNUMX)Suma
(N = 22,191)
Dawka 3 Nowoczesna
(n = 10,453; 98.6%)
Dawka 3 Pfizer-BioNTech
(n = 144; 1.4%)
Dawka 3 Janssen
(n = 4; 0.04%)
Dawka 3 Pfizer-BioNTech
(n = 11,209; 98.2%)
Dawka 3 Nowoczesna
(n = 197; 1.7%)
Dawka 3 Janssen
(n = 6; 0.1%)
Dawka 2 Janssen
(n = 48; 27.0%)
Dawka 2 Nowoczesna
(n = 64; 36.0%)
Dawka 2 Pfizer-BioNTech
(n = 66; 37.1%)
Dni od serii podstawowej, mediana (IQR)182 (164 - 198)183 (161 - 204)173 (141 - 182)183 (157 - 209)186 (161 - 217)123 (113 - 182)84 (16 - 136)156 (140 - 164)150 (136 - 167)182 (160 - 202)
Każda reakcja w miejscu wstrzyknięcia80.964.675.069.481.783.325.070.380.374.9
Świąd20.011.808.410.216.710.46.37.613.9
Ból75.960.475.066.680.283.320.868.874.271.0
Czerwień25.28.309.820.816.76.37.812.117.1
Obrzęk33.617.4016.830.516.76.312.518.224.8
Każda reakcja ogólnoustrojowa75.259.750.065.176.110031.368.863.669.9
Ból brzucha8.43.506.48.116.74.23.16.17.3
Myalgia49.829.2036.349.250.020.845.333.342.7
Dreszcze31.38.350.017.533.550.08.323.410.624.1
Biegunka9.97.609.09.616.78.36.39.19.4
Zmęczenie61.844.4051.060.983.314.648.450.056.0
Gorączka36.420.150.022.237.150.06.337.512.129.0
Bół głowy49.031.1038.449.783.318.835.940.943.4
Ból stawu33.018.8023.031.033.316.720.319.727.7
Nudności18.810.425.013.621.333.38.39.418.216.1
Wysypka2.30.701.92.504.21.61.52.1
Wymioty2.22.125.01.42.002.1001.7
Jakikolwiek wpływ na zdrowie39.219.4025.239.133.316.728.124.231.8
Nie można wykonywać normalnych codziennych czynności35.218.1022.133.033.310.425.015.228.3
Nie mogę pracować lub chodzić do szkoły13.74.909.021.316.710.46.313.611.3
Potrzebna opieka medyczna2.11.401.53.006.3001.8
Telehealth0.90.700.71.002.1000.8
Klinika0.70.700.60.504.2000.6
Wizyta w nagłych wypadkach0.2000.2004.2000.2
Hospitalizacja0.05000.1000000.1
POSTAĆDziałania niepożądane i wpływ na zdrowie zgłaszane przez osoby, które otrzymały 3 dawki* szczepionki Moderna (N = 6,283) lub Pfizer-BioNTech (N = 6,308) COVID-19 i wypełniły co najmniej jedną ankietę v-safe w dniach 0– 7 po każdej dawce, według numeru dawki — Stany Zjednoczone, 12 sierpnia – 19 września 2021 r.
Rysunek przedstawia wykres słupkowy przedstawiający reakcje niepożądane i wpływ na zdrowie zgłaszane przez osoby, które otrzymały 3 dawki szczepionki Moderna (N = 6,283) lub Pfizer-BioNTech (N = 6,308) COVID-19 i przeszły co najmniej jedną kontrolę stanu zdrowia v-safe badanie w dniach 0-7 po każdej dawce, według numeru dawki, w Stanach Zjednoczonych w okresie od 12 sierpnia do 19 września 2021 r.
Przyjazne dla wydruku, PDF i e-mail

O autorze

Juergen T Steinmetz

Juergen Thomas Steinmetz nieprzerwanie pracuje w branży turystycznej i turystycznej, odkąd był nastolatkiem w Niemczech (1977).
Założył eTurboNews w 1999 r. jako pierwszy biuletyn online dla światowej branży turystycznej.

Zostaw komentarz